Sledujte, ako vaša záhrada rastie: Bez ohľadu na to, aká veľká alebo malá je vaša záhrada, naše elektrické a benzínové skarifikátory môžu oživiť váš trávnik a opäť ho premeniť ho na zdravý. Váš prvý trávnik by mal byť najmenej tri roky starý pred prvou skarifikáciou. Pred začatím vždy pokoste trávu na čo najkratšiu dĺžku; ideálna je priemerná výška 4 cm. Ak je to možné, pracujte keď je pôda dôkladne suchá; Tým sa zabráni poškodeniu stroja a výsledné drážky zostanú otvorené.
Zbohom machu: Je potrebné venovať náležitú starostlivosť vytváraniu a udržiavaniu zdravého trávnika. To zahŕňa pravidelné skarifikácie - proces fyzického odstraňovania plsti a machu, takže si živiny môžu nájsť svoju cestu ku koreňom rastlín.
Skarifikovaním sa trávnik mierne nareže a plsť (staré odrezky trávy) a mach sa tak odstránia. Pôda potom môže absorbovať viac kyslíka a urýchli sa rast trávnika. Pôvodný anglický termín „verticutting“ je kombináciou slov „vertikálne“ a „rezanie“. Optimálny čas na skarifikovanie trávnika je na jar od polovice apríla do začiatku mája, keď trávnik môže najlepšie regenerovať. Ostrá a špirálovito namontovaná rezacia čepeľ na skarifikátoroch John Deere narezáva trávnik do hĺbky niekoľkých milimetrov. Pôda je bez mŕtvych stebiel trávy a nechcenej plsti.
Skarifikátor so zberným košom zachytáva materiál počas práce.
Pri skarifikovaní sú trávy, ktoré nemajú dostatočne vyvinuté korene, vytiahnuté. Čerstvo položené trávniky preto nie sú vhodné na skarifikovanie, korene sa uchytia až po niekoľkých mesiacoch rastu. Pravidlom je, že trávnik by mal mať aspoň tri roky predtým, ako sa prvýkrát skarifikuje.
Po skarifikovaní je vhodné trávnik pohnojiť. V závislosti od pôdy môže byť povrch dosypaný pieskom. Ak je trávnik príliš preriedený, odporúča sa v prípade potreby následné dosiatie tráv.
Plsť - čo je to a ako sa tvorí?
V priebehu roka sa v trávniku hromadia zvyšky rastlín a odrezky trávy. Vďaka tomu je povrch pôdy hustejší a utesnený. Dažďová voda, vzduch a živiny už nie sú schopné dosiahnuť korene trávy. Trávnik vyzerá zle a nerovnomerne, pretože trávne rastliny už nie sú schopné tvoriť neporušený povrch.
Pravidelné skarifikovanie, kosenie a hnojenie udrží váš trávnik zdravý a atraktívny. Keď teplota dosiahne 8 ° C, tráva začína rásť. To poskytuje najlepšie podmienky pre prvú operáciu so skarifikátorom. V závislosti od počasia môže byť skarifikátor použitý v Európe od apríla do septembra. Jeseň je tiež optimálnym časom na skarifikovanie, pretože trávnik dostane opäť cennú starostlivosť a všetok mach, ktorý sa v lete rozrástol, bude odstránený.
Dodržiavať by sa mali nasledujúce kroky:
Pracovnú hĺbku je potrebné nastaviť správne. Závisí od množstva plsti a stupňa zhutnenia pôdy. Vek trávnika je rovnako veľmi dôležitý. Umiestnite stroj na trávnik - nôž by sa mal zeme iba dotýkať. Pri bežiacom motore pohnite skarifikátorom na trávniku tam a späť.
Podľa potreby upravte výšku stroja nad povrchom tak, aby ho čepeľ len jemne rozrezala.
V ďalšom kroku je potrebné nastaviť samotnú pracovnú hĺbku. Nože skarifikátora je potrebné prepnúť do pracovnej polohy a nastaviť pracovnú hĺbku podľa potreby. U trávnika, ktorý v minulosti už bol ošetrený skarifikáciou postačujú 3 mm, pri neudržiavanom trávniku približne 5 mm. V princípe je lepšie skarifikovať každé tri týždne pri hĺbke rezu približne 3 mm.
Po nastavení pracovnej hĺbky je skarifikátor pripravený pre prácu. Pri pestovaných trávnikoch používajte skarifikátor v jednom smere. Ak je trávnik zaplstený alebo plný machu pohybujte sa najprv v jednom smere, neskôr druhý prejazd pod uhlom voči prvému. Pri zmene smeru sa uistite, že nôž nie je v pracovnej polohe zemi (rukoväť nadol). Pracujte rýchlo. Ak sa v ktoromkoľvek bode zastavíte, stroj vypnite.
Trávnik je potrebné dôkladne vyhrabať od plsti a machu, ktorý teraz leží na povrchu. Podľa potreby je možné trávnik pohnojiť alebo dosypať kremičitým pieskom. Ak je sucho, nezabudnite ho dostatočne poliať vodu.
Niekoľko prvých dní po skarifikovaní je vhodné venovať trávniku zvýšenú starostlivosť vo forme závlahy. Skarifikovanie môže byť pre trávnik stresujúce, zároveň má však má po ňom optimálne podmienky svoj pre rast a regeneráciu.
„Vertikutáciou“ sa rozumie prevzdušnenie trávnika. Používa sa na to stroj na výrobu 5 až 9 cm hlbokých dier v trávniku, ktoré sú následne naplnené pieskom. Hroty, ktorými sú otvory vytvorené, môžu byť duté alebo pevné.
Prostredníctvom tohto procesu sa zabraňuje zhutneniu pôdy pod trávnikom, dochádza k výmene plynov a podporuje sa život aeróbnych baktérií v pôde a rast trávy. Po prevzdušnení a dosiatí je trávnik ešte vhodné pohnojiť.
Prevzdušňovanie sa zvyčajne vykonáva pred sezónnym rastom trávnika na začiatku mája alebo v polovici augusta. Termín sa líši v závislosti od pôdnych a klimatických podmienok, tak, aby bol povrch často prevzdušňovaný. Pri použití malých hrotov nie je bezpodmienečne potrebné vypĺňať vzniknuté otvory pieskom (napríklad na vetranie zamokrených miest).